Korzyści z gier komputerowych

Często powraca temat szkodliwości gier komputerowych w rozwoju dziecka.Jest to rzecz silnie uzależniająca, a co za tym idzie – zagrażająca jego psychice. Czasami najbardziej gorliwym miłośnikom gier w pewnym momencie zacierają się różnice między rzeczywistością a światem wirtualnym, wrasta również ich poziom agresji. Taka osoba może miewać problemy ze skupianiem się w „realu”, a także prędko się niecierpliwić, błyskawicznie się irytując. Ponadto, jak u wszystkich użytkowników komputera, zauważa się u niej krzywy kręgosłup oraz wady wzroku. Nie należy jednak zapominać, że podejmowana tu kwestia ma także swoje zalety, dostrzegalne w szczególności gdy komputera używa się z z ograniczoną częstotliwością.

Komputerowe rozrywki mogą pozytywnie wpływać na młodą osobę. To dobre ćwiczenia na pamięć i refleks, rozwijają umiejętności logiczne i podzielność uwagi. Poszerzają też zdolność imaginacyjną – dziecko za sprawą wykreowanych w grach możliwych światów rozmaicie uzupełnia swojąwłasną kreatywność. Dzięki coraz większej powszechności gier sieciowych, gracz zdobywa nawet umiejętność współpracy w grupie, co może wydawać się paradoksem, biorąc pod uwagę to, że obserwując dziecko przy komputerze zazwyczaj automatycznie żałujemy, że nie poświęca czasu zabawie z rówieśnikami. A mimo to, dziś grając jest w stanie także trenować umiejętności komunikacyjne i interpersonalne.

Tworzy się, oczywiście, pełne brutalności produkcje dla osób pełnoletnich, ale rynek gier rozwija się w błyskawicznie i nie ma wątpliwości, że znajdziemy sporo propozycji pasujących do wieku naszej pociechy. Kupując grę zwróćmy uwagę na oznaczenie PEGI (Pan European Game Information), ustalające przedział wiekowy, jaki producent bądź dystrybutor miał na myśli. Dozwolone gry oferują rozmaite funkcje pomagające rozwojowi różnych dziedzin ludzkiego bycia w świecie. Może to być koordynacja psychoruchowa (gry walki), budowanie charakteru i decyzyjność (role-playing games), obmyślanie taktyki (strategie) czy nawet poznawanie zasad dyscyplin sportowych (symulacje).

Więcej i więcej jest także gier edukacyjnych dla najmłodszych, osiągalnych często w internecie. Za ich sprawą już najmłodszy maluch ćwiczy mózg przez zabawę, zyskuje umiejętności pisania, czytania czy liczenia.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s